bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Punschkoppar 12455131



*

nr 1245 5131


Punschkoppar

7 st, silver. Höjd: 5. Vikt: ca 190 g


Utrop:

600 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 19:04:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/3 19:29:54 1      400 kr
28/3 09:52:05 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: punschkoppar silver ädelmetall
  • 2543 Bägare
    silver, 1700-tal. Höjd: 8 cm, vikt. 47 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:05
  • 2428 Bestick
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 36 delar, L-. 1..//
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:42
  • 2430 Bestick
    silver, GEWE, 39 delar, Vikt: 1884 g
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:45




Ladda ner broschyr