bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7607003



*

nr 760 7003


Herbert Gentry

(1919-2003), Sverige


Oljemålning, Herbert Gentry (1919-2003), Rotating Center man, olja på duk, 1972-1973, ramens innermått: 117x105


Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Utrop:

15.000 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 15:01:22 1      Vinnande bud
28/5 15:03:47 1      Vinnande bud



  • Klassiska

  • Konstnär/Designer

Herbert Gentry

Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.

Läs mer om Herbert Gentry
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: herbert gentry olja olja på duk oljemålning oljemålningar rotating center man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 5180 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Blektornsga..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 20:58
  • 5459 Oljemålning
    Alfred Wetterström (1863-1934), Sverige. Signerad,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 18:42
  • 4006 Oljemålning
    Anton Genberg (1862-1939), Sverige. "Borgholm". Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 18:10
  • 1009 Oljemålning
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, IX 78, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:18
  • 1013 Oljemålning
    Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. "Calle del Par..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 18:05
  • 4008 Oljemålning
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. "Fönster mot träd..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 april kl 18:33




Ladda ner broschyr