bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 12848277



*

nr 1284 8277


Matservis

59 del ca, Maria, Rosenthal


Konditionsrapport: nagg

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 oktober 2019
kl 18:39:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/10 22:53:22 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservis mattallrik mattallrikar rosenthal




Ladda ner broschyr