bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matbestick 12846355



*

nr 1284 6355


Matbestick

silver, handtag i pärlemo. Bruttovikt: ca 180g. Längd: 21,5-26cm, med etui


Konditionsrapport: skadad, nagg

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 oktober 2019
kl 20:36:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/10 11:24:24 1      100 kr
26/10 21:42:09 2      200 kr
28/10 19:17:54 3      200 kr
28/10 19:17:54 2      200 kr (Budbetjänt)
28/10 19:19:20 3      250 kr
28/10 20:22:55 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etui handtag i pärlemo matbestick silver ädelmetall




Ladda ner broschyr