bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffekanna & sockerskål 12951007



*

nr 1295 1007


Kaffekanna & sockerskål

silver, E Forsman 1861 & GAB 1928. Höjd: 13-25 cm. Vikt: ca 1270g


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 december 2019
kl 18:14:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 10:57:31 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 9 dec

Silver

På Tema Silver den 9 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver i form av bestickuppsättningar, smycken, shakers och coasters, dekorativa dosor, ljusstakar och k ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:02
  • 6539 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:43
  • 6198 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 57 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:01
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr