bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bordsbestick 12343435



*

nr 1234 3435


Bordsbestick

silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 12 gafflar + 12 knivar + smörknivar. Längd: 16-20 cm. Vikt: 1308 g


Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:44:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/2 17:44:14 1      Vinnande bud
10/2 14:04:24 2      3.200 kr
10/2 14:04:24 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsbestick jacob ängman rosenholm silver smörknivar ädelmetall
  • 5006 Dosor
    3 st, silver. Längd: 6 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 18:36
  • 5005 Dosor
    4 st, silver, 1800-tal. Längd: 96-10 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:53
  • 5012 Dosor
    5 st + kopp, silver
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:40




Ladda ner broschyr