bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktknivar 12343202



*

nr 1234 3202


Fruktknivar

12 st. Silver, modell Olga, 360g. Längd: 18, bruttovikt: 355 g


Utrop:

1.200 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:27:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 16:27:54 1      Vinnande bud
10/2 16:44:41 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktknivar modell olga olgamodell silver ädelmetall
  • 8001 Bägare
    silver, Borgila, 850g ca, 1953, Invändigt förgylld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:54
  • 8030 Bestick
    silver, bruttovikt: 147,4g. Gravyr. Längd: 16-21cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:58
  • 8029 Bestick
    silver, bruttovikt: 88,2g. Kniv & gaffel. Längd: 1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 19:35
  • 8032 Bestickuppsätt..
    silver, 107 delar, 1940. Längd: 12-25 bruttovikt: ..//
    Aktuellt bud: 10.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 19:35
  • 5460 Bläckhorn
    Silver / kristall, Tillverkarstämpel "NK", 1917, g..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:36
  • 8050 Brevkniv
    silver, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Längd..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:44




Ladda ner broschyr