ÖVRIGT / Smycken / Ring 16217174
*
nr 1621 7174
Ring
18k guld, med pärla & briljanter, 1908. Vikt: 2,9 ca, ringmått: 15
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2024
kl 20:26:20
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pärla & briljanter ring smycken vintage
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:37
-
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Vikt: 3,3 gr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:15
*
Ring
nr 1621 7174
Ring
18k guld, med pärla & briljanter, 1908. Vikt: 2,9 ca, ringmått: 15
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2024 |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pärla & briljanter ring smycken vintage
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:37 -
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Vikt: 3,3 gr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:15