ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8651058
*
nr 865 1058
Spegel
Gustaviansk stil, omkring 1900, höjd: 110
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 december 2013
kl 20:38:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/12 22:43:04
1
700 kr
10/12 03:32:06
2
500 kr
15/12 10:34:03
3
700 kr
15/12 10:35:26
3
800 kr
16/12 16:19:27
1
1.200 kr
16/12 18:30:51
4
1.100 kr
16/12 18:31:23
4
1.600 kr
16/12 20:09:08
1
1.800 kr
16/12 20:32:23
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58
-
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
-
3094 Toilettebord
1960-tal, bemålat, spegel & lådor. Bredd: 95 cm, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:59
*
Spegel
nr 865 1058
Spegel
Gustaviansk stil, omkring 1900, höjd: 110
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 december 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/12 22:43:04 | 1 | 700 kr |
10/12 03:32:06 | 2 | 500 kr |
15/12 10:34:03 | 3 | 700 kr |
15/12 10:35:26 | 3 | 800 kr |
16/12 16:19:27 | 1 | 1.200 kr |
16/12 18:30:51 | 4 | 1.100 kr |
16/12 18:31:23 | 4 | 1.600 kr |
16/12 20:09:08 | 1 | 1.800 kr |
16/12 20:32:23 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58 -
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
-
3094 Toilettebord
1960-tal, bemålat, spegel & lådor. Bredd: 95 cm, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:59