GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 14842004
*
nr 1484 2004
Gunvor Olin-Grönqvist
(1928-2005), Finland
Matservis, 36 delar, "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare
Kondition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 19:37:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/8 23:40:10
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Gunvor Olin-Grönqvist
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk finland gunvor olin-grönqvist matservis mattallrik mattallrikar norden nordeuropa nordisk
-
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:30
-
5242 Matservisdelar
ca 55 delar, Hutschenreuther Hohenberg, 12 mattall..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 18:34
-
5401 Matservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 28 delar
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:33
-
4141 Servisdelar
13+ 9 delar, Rörstrand, Japan. Diameter: 18-21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:15
-
5398 Servisdelar
Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rö..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:28
*
Gunvor Olin-Grönqvist
Kondition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Läs mer om Retro
Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
nr 1484 2004
Gunvor Olin-Grönqvist
(1928-2005), Finland
Matservis, 36 delar, "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare
Kondition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/8 23:40:10 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Gunvor Olin-Grönqvist
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk finland gunvor olin-grönqvist matservis mattallrik mattallrikar norden nordeuropa nordisk
-
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:30 -
5242 Matservisdelar
ca 55 delar, Hutschenreuther Hohenberg, 12 mattall..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 18:34 -
5401 Matservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 28 delar
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:33
-
4141 Servisdelar
13+ 9 delar, Rörstrand, Japan. Diameter: 18-21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:15 -
5398 Servisdelar
Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rö..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:28