ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10112603
*
nr 1011 2603
GOUACHE
C Heumann, Babar, signed, -96, 79x59,
C Heumann, Babar, signerad, -96, 79x59
Estimate:
400
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday January 11 2016
at 19:38:48
- Bid history
Time
Bidder
Bid
7/1 12:01:41
1
100 kr
9/1 10:47:03
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller babar c heumann gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in a week
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:14
-
4150 WATERCOLOUR
Gunnar Pettersson (b. 1947), Sweden. "Kungsörn"m s..//
Present: SEK 1000
Auction ends
today
10 juni at 20:32
*
GOUACHE
nr 1011 2603
GOUACHE
C Heumann, Babar, signed, -96, 79x59,
C Heumann, Babar, signerad, -96, 79x59
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday January 11 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
7/1 12:01:41 | 1 | 100 kr |
9/1 10:47:03 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller babar c heumann gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:24 -
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in a week
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:14 -
4150 WATERCOLOUR
Gunnar Pettersson (b. 1947), Sweden. "Kungsörn"m s..//
Present: SEK 1000
Auction ends
today
10 juni at 20:32