LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 7931281
*
nr 793 1281
CANDLESTICKS
two pairs, nysilver / pläter, height: 6 + 19,
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Estimate:
300
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday November 26 2012
at 19:48:03
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/11 14:38:36
1
100 kr
23/11 11:29:03
2
Vinnande bud
24/11 15:03:45
3
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
3249 ALTAR CANDLEST..
one pair, brass. Height: 77 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:42
-
3363 WALL SCOUNCES
one pair, Pierre Forsell (1925-2004), Sweden. Skul..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:19
-
3345 WALL SCOUNCES
one pair, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sw..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:10
-
3162 CANDELABRA
metal, "Quist". Height: 49 cm, wear.
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:19
-
3455 CANDELABRAS
one pair, Victorian style. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
3299 CANDELABRAS
one pair, late 19th century, pendants. Height: 51 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:21
*
CANDLESTICKS
nr 793 1281
CANDLESTICKS
two pairs, nysilver / pläter, height: 6 + 19,
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday November 26 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/11 14:38:36 | 1 | 100 kr |
23/11 11:29:03 | 2 | Vinnande bud |
24/11 15:03:45 | 3 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
3249 ALTAR CANDLEST..
one pair, brass. Height: 77 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:42 -
3363 WALL SCOUNCES
one pair, Pierre Forsell (1925-2004), Sweden. Skul..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:19 -
3345 WALL SCOUNCES
one pair, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sw..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:10
-
3162 CANDELABRA
metal, "Quist". Height: 49 cm, wear.
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:19 -
3455 CANDELABRAS
one pair, Victorian style. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
3299 CANDELABRAS
one pair, late 19th century, pendants. Height: 51 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:21