GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 11452165
*
nr 1145 2165
TEA SET
9 pieces, 'Karneval', Gefle,
9 delar, 'Karneval', Gefle
Estimate:
600
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday November 20 2017
at 18:46:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/11 19:55:12
1
200 kr
1/11 20:24:48
2
300 kr
6/11 18:42:41
3
500 kr
7/11 14:22:30
4
450 kr
7/11 14:22:30
3
500 kr (Robot)
19/11 15:54:55
5
700 kr
19/11 20:53:03
6
800 kr
20/11 18:41:38
5
Vinnande bud
20/11 18:45:09
5
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tekopp tekoppar teservisdelar
-
3068 SOUP PLATES
+ side plates, 5 + 6 pieces, Rörstrand, Sweden, "..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:47
-
3007 FISH PLATES
8 pcs, ceramics, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
3 juni at 20:19
-
3155 Frukostkopp me..
Maastricht, Holland, Tecla,
Auction ends
in a week
3 juni at 20:29
-
3212 Kaffe & mockak..
31 pieces, Rosenthal, Germany, floral dekor,
Auction ends
in a week
3 juni at 20:06
-
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 parts, Blå Blomst, Gustavsberg, Sweden,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:40
-
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:56
*
TEA SET
Läs om budbetjänten
Read more about Retro - 50/60-tal
nr 1145 2165
TEA SET
9 pieces, 'Karneval', Gefle,
9 delar, 'Karneval', Gefle
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/11 19:55:12 | 1 | 200 kr |
1/11 20:24:48 | 2 | 300 kr |
6/11 18:42:41 | 3 | 500 kr |
7/11 14:22:30 | 4 | 450 kr |
7/11 14:22:30 | 3 | 500 kr (Robot) |
19/11 15:54:55 | 5 | 700 kr |
19/11 20:53:03 | 6 | 800 kr |
20/11 18:41:38 | 5 | Vinnande bud |
20/11 18:45:09 | 5 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...Read more about Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tekopp tekoppar teservisdelar
-
3068 SOUP PLATES
+ side plates, 5 + 6 pieces, Rörstrand, Sweden, "..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:47 -
3007 FISH PLATES
8 pcs, ceramics, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
3 juni at 20:19 -
3155 Frukostkopp me..
Maastricht, Holland, Tecla,
Auction ends
in a week
3 juni at 20:29
-
3212 Kaffe & mockak..
31 pieces, Rosenthal, Germany, floral dekor,
Auction ends
in a week
3 juni at 20:06 -
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 parts, Blå Blomst, Gustavsberg, Sweden,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:40 -
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:56