KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17353008
nr 1735 3008
Carl Hjalmar Norrström
(1853-1924), Sverige
Oljemålning, Hjalmar Norrström (1853-1924), Sverige. Landskap med björkar. Signerad. Olja på duk, 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm. Hjalmar Norrström bodde på Ängsvägen 21 i Storängen
Kondition: skadad ram
Carl Hjalmar Norrström, svensk ståletsare, skulptör och porträttmålare född i Eskilstuna 1853, död 1924 i Storängen.
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
måndag 27 oktober 2025
kl 18:32:30
26/10 08:42:54
Carl Hjalmar Norrström
Läs mer om Carl Hjalmar Norrström