Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cutlery 7954727



*

nr 795 4727


CUTLERY

6+ 6, pärlemor/nysilver, late 19th century,


6+ 6, pärlemor/nysilver, sent 1800-tal


Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday December 3 2012
at 17:19:09


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/12 12:21:15 1      150 kr
3/12 16:56:40 2      200 kr
3/12 17:08:46 2      Vinnande bud
3/12 17:14:08 1      300 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick nysilver pläter pärlemor sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr