Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 9478217



*

nr 947 8217


Paul Engdahl

(1888-1976), Sverige


2 pcs, Paul Engdahl, Palmer, signed, 16x22, 14x19,


MIXED MEDIA, 2 st, Paul Engdahl, Palmer, signerad, 16x22, 14x19


Paul Engdahl, Swedish painter born in Kristinehamn 1888, dead 1976.

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday Mars 9 2015
at 19:53:21


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/3 12:41:28 1      100 kr
9/3 19:46:20 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Paul Engdahl

Paul Engdahl, Swedish painter born in Kristinehamn 1888, dead 1976.

Read more about Paul Engdahl
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik palmer paul engdahl sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr