ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8652562
*
nr 865 2562
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca,
GOUACHE (F), Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 2600
Auction date:
Monday December 16 2013
at 18:33:27
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/12 14:07:01
1
500 kr
15/12 12:45:18
2
600 kr
15/12 19:31:38
3
700 kr
15/12 19:35:27
3
800 kr
16/12 16:30:07
4
2.400 kr
16/12 17:55:05
5
1.200 kr
16/12 18:28:27
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache maurice blanchard parkcafé paris täckfärg vattenfärg
-
9363 WATERCOLOUR
Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
2 feb at 18:16
-
9064 WATERCOLOUR
Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:39
-
9386 WATERCOLOUR
Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
2 feb at 18:24
-
9185 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:17
-
9325 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
Auction ends
in two days
2 feb at 19:06
-
9315 WATERCOLOUR
Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
2 feb at 18:45
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
nr 865 2562
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca,
GOUACHE (F), Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1000 |
| Sold: | SEK 2600 |
| Auction date: |
Monday December 16 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 14/12 14:07:01 | 1 | 500 kr |
| 15/12 12:45:18 | 2 | 600 kr |
| 15/12 19:31:38 | 3 | 700 kr |
| 15/12 19:35:27 | 3 | 800 kr |
| 16/12 16:30:07 | 4 | 2.400 kr |
| 16/12 17:55:05 | 5 | 1.200 kr |
| 16/12 18:28:27 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache maurice blanchard parkcafé paris täckfärg vattenfärg
-
9363 WATERCOLOUR
Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
2 feb at 18:16 -
9064 WATERCOLOUR
Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:39 -
9386 WATERCOLOUR
Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
2 feb at 18:24
-
9185 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:17 -
9325 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
Auction ends
in two days
2 feb at 19:06 -
9315 WATERCOLOUR
Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
2 feb at 18:45



