Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 7607047



*

nr 760 7047


Anders Zorn

(1860-1920), Sverige


Anders Zorn (1860-1920), 1897, Edward R Bacon, 24x16,


ETCHING (F), Anders Zorn (1860-1920), Edward R Bacon, 1897, signerad. 23, 9x15, 7. Hjert&Hjert no. 77


Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Estimate:

5000

Sold:

SEK 4000

Auction date:

Monday May 28 2012
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/4 16:50:01 1      Vinnande bud



  • Klassiska

  • Artist/Designer

Anders Zorn

Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Read more about Anders Zorn
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn edward r bacon etsning etsningar grafik hjert&hjert no svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:37
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr