GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 14842004
*
nr 1484 2004
Gunvor Olin-Grönqvist
(1928-2005), Finland
Matservis, 36 delar, "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare
Kondition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 19:37:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/8 23:40:10
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Gunvor Olin-Grönqvist
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk finland gunvor olin-grönqvist matservis mattallrik mattallrikar norden nordeuropa nordisk
-
7161 Assietter
12 st, grönt glas, Frankrike. Diameter: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:30
-
7158 Kaffeservis
Rosenthal, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:48
-
7191 Kuverttallrikar
19 st. Diameter: 27-30 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:44
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:36
-
7160 Tallrikar
2 st, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:12
-
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:02
*
Gunvor Olin-Grönqvist
Kondition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
Läs mer om Retro
Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
nr 1484 2004
Gunvor Olin-Grönqvist
(1928-2005), Finland
Matservis, 36 delar, "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare
Kondition: tillbringaren med kantnagg
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/8 23:40:10 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Gunvor Olin-Grönqvist
Gunvor Olin-Grönqvist, finländsk keramiker född 1928, död 2005.Läs mer om Gunvor Olin-Grönqvist
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk finland gunvor olin-grönqvist matservis mattallrik mattallrikar norden nordeuropa nordisk
-
7161 Assietter
12 st, grönt glas, Frankrike. Diameter: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:30 -
7158 Kaffeservis
Rosenthal, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:48 -
7191 Kuverttallrikar
19 st. Diameter: 27-30 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:44
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:36 -
7160 Tallrikar
2 st, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:12 -
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:02



