MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Rökutensilier 5806033
*
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P. H. ”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor,
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:24:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/4 12:13:29
1
100 kr
25/4 01:42:41
2
150 kr
25/4 23:49:12
3
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
3043 DOORSTOP
EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Cast iron, ekollon, Sve..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:52
-
3408 Fodral till tä..
Svenskt Tenn, Sweden, "The world is a book", 1993...//
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:00
-
9322 LACQUER CASE
Japan, painted, delvist förgyllt, length. Length: ..//
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:47
-
3221 FOUNTAIN PEN
Mont Blanc. Length: 12 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
3 juni at 18:16
-
3286 SAMI CRAFT
10 del ca, Kåsor Väskor,
Present: SEK 1600
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:11
-
3287 LAPPISH KNIFE
med mera, 3 pcs. Hornarbeten. Length: 4, 5-29 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 18:25
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P. H. ”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor,
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/4 12:13:29 | 1 | 100 kr |
25/4 01:42:41 | 2 | 150 kr |
25/4 23:49:12 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
-
3043 DOORSTOP
EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Cast iron, ekollon, Sve..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:52 -
3408 Fodral till tä..
Svenskt Tenn, Sweden, "The world is a book", 1993...//
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:00 -
9322 LACQUER CASE
Japan, painted, delvist förgyllt, length. Length: ..//
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:47
-
3221 FOUNTAIN PEN
Mont Blanc. Length: 12 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
3 juni at 18:16 -
3286 SAMI CRAFT
10 del ca, Kåsor Väskor,
Present: SEK 1600
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:11 -
3287 LAPPISH KNIFE
med mera, 3 pcs. Hornarbeten. Length: 4, 5-29 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 18:25