LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Altar candlestick 7775008
nr 777 5008
ALTAR CANDLESTICK
nickel silver, Victorian style, height: 43,
nysilver, Nyrokoko, höjd: 43
1000
SEK 600
Monday September 17 2012
at 17:53:57
13/9 06:55:03
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.