ART / Sculptures and works of art / Sculpture 16631031
nr 1663 1031
SCULPTURE
Buddha, 16-1700-tal, wood, taoistisk, gilt. Height: 17 Bedömd av docent Bo Sommarström, wear.
Buddha, Guan Yin, 16-1700-tal, trä, taoistisk, förgylld. Höjd: 17 Bedömd av docent Bo Sommarström. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl.
Bo Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse.
Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet
Condition: slitage
2000
SEK 1500
Monday December 2 2024
at 18:27:16
28/11 03:01:18