KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052008

nr 1405 2008

Svea Nyman

(1902-1986), Sverige

Oljemålning, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

Svea Nyman, svensk bildkonstnär född 1902, död 1986.

Utrop:

500 kr

Såld:

3.000 kr

måndag 21 juni 2021
kl 18:41:53

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Svea Nyman

Läs mer om Svea Nyman