ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 14234402
*
nr 1423 4402
Sten Sture Sandgren
(1894-1964), Sverige
Sten Sture Sandgren (1894-1964), Sweden. Vinterlandskap med vattendrag. Signed, 62x96, outer dimensions including frame: 83x118 cm,
GOUACHE, Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, 62x96, yttermått inklusive ram: 83x118 cm
Sten Sture Sandgren, Swedish painter born 1894, dead 1964.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday October 4 2021
at 19:47:36
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/9 00:20:22
1
100 kr
3/10 22:48:05
2
Vinnande bud
- Artist/Designer
Sten Sture Sandgren
Sten Sture Sandgren, Swedish painter born 1894, dead 1964.
Read more about Sten Sture Sandgren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sten sture sandgren svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49
*
Sten Sture Sandgren
Sten Sture Sandgren, Swedish painter born 1894, dead 1964.
Read more about Sten Sture Sandgren
nr 1423 4402
Sten Sture Sandgren
(1894-1964), Sverige
Sten Sture Sandgren (1894-1964), Sweden. Vinterlandskap med vattendrag. Signed, 62x96, outer dimensions including frame: 83x118 cm,
GOUACHE, Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, 62x96, yttermått inklusive ram: 83x118 cm
Sten Sture Sandgren, Swedish painter born 1894, dead 1964.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday October 4 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/9 00:20:22 | 1 | 100 kr |
3/10 22:48:05 | 2 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Sten Sture Sandgren
Sten Sture Sandgren, Swedish painter born 1894, dead 1964.Read more about Sten Sture Sandgren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sten sture sandgren svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49