ART / Sculptures and works of art / Skulptur 3772097
nr 377 2097
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Skulptur , ”Månfisk”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1970-tal, patinerad brons, fisk med måne på stjärten, längd: 28 cm, höjd: 19, 5 cm (inklusive rektangulär sockel), signerad: ”Stig L . No 155”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 139
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
5000
SEK 9800
Monday October 31 2005
at 16:00:01
8.800 kr
8.100 kr
hidden*
- Thema-auction
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg