GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 9816241
*
nr 981 6241
DINNERWARE
Gefle, Tokyo, ca 35 del, nagg.
Gefle, Tokyo, ca 35 del
Condition: nagg
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday September 21 2015
at 19:17:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/9 10:10:58
1
100 kr
20/9 22:01:55
2
250 kr
20/9 22:34:12
3
200 kr
20/9 22:34:12
2
250 kr (Robot)
21/9 18:52:55
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar tokyo
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36
-
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02
*
DINNERWARE
Condition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 981 6241
DINNERWARE
Gefle, Tokyo, ca 35 del, nagg.
Gefle, Tokyo, ca 35 del
Condition: nagg
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday September 21 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 18/9 10:10:58 | 1 | 100 kr |
| 20/9 22:01:55 | 2 | 250 kr |
| 20/9 22:34:12 | 3 | 200 kr |
| 20/9 22:34:12 | 2 | 250 kr (Robot) |
| 21/9 18:52:55 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar tokyo
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36 -
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02



