Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 5806002



*

nr 580 6002


VASE

Lenght: ()


tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdekor, märkt Svenskt Tenn (ej firman)


Estimate:

300

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday April 27 2009
at 17:57:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/2 14:47:03 1      300 kr
16/2 18:37:17 2      400 kr
19/2 21:26:29 3      400 kr
19/2 21:31:43 3      500 kr
2/3 19:25:44 4      500 kr
2/3 19:26:39 4      600 kr
23/4 20:15:02 1      600 kr
23/4 20:15:40 1      750 kr
26/4 15:54:52 5      Vinnande bud
26/4 16:01:35 5      justering av budtak
26/4 22:07:26 6      850 kr



  • Specialauktion
  • Apr 27

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Read more about TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej firman keramik märkt svenskt tenn vas
  • 6067 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:16
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:21
  • 6711 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:08
  • 6641 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:30
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr