FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 15671020
*
nr 1567 1020
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. The model designed in the 1930s, refurbished. Stained frame, firmly upholstered back and seat. Width: 63 cm. Depth: 79 cm, height: 78 cm, seat height: approx. 34 cm
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday September 25 2023
at 19:31:39
- Klassiska
Sep 25
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
h betsad stomme fåtöljer jindrich halabala karmstol karmstolar renoverade stol stolar tjeckien
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:44
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
7135 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden, "Solo",
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:57
-
7136 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. "Solo" Skadad,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37
-
7173 ARMCHAIR
plush, wear.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:44
nr 1567 1020
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. The model designed in the 1930s, refurbished. Stained frame, firmly upholstered back and seat. Width: 63 cm. Depth: 79 cm, height: 78 cm, seat height: approx. 34 cm
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm, h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday September 25 2023 |
- Klassiska
Sep 25
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:44 -
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09 -
7135 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden, "Solo",
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:57
-
7136 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. "Solo" Skadad,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37 -
7173 ARMCHAIR
plush, wear.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:44



