ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10603351
*
nr 1060 3351
Oscar Cleve
(1906-1991), Sverige
2 pcs. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signed,
GOUACHE, 2 st. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signerade
Oscar Cleve, Swedish draughtsman, born 1906, dead 1991.
Estimate:
800
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday October 3 2016
at 18:49:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/9 22:55:57
1
100 kr
2/10 17:48:16
2
Vinnande bud
3/10 18:18:08
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache oscar cleve svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
*
Oscar Cleve
Oscar Cleve, Swedish draughtsman, born 1906, dead 1991.
nr 1060 3351
Oscar Cleve
(1906-1991), Sverige
2 pcs. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signed,
GOUACHE, 2 st. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, signerade
Oscar Cleve, Swedish draughtsman, born 1906, dead 1991.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday October 3 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 29/9 22:55:57 | 1 | 100 kr |
| 2/10 17:48:16 | 2 | Vinnande bud |
| 3/10 18:18:08 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache oscar cleve svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22



