Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 9401211



*

nr 940 1211


David Wretling

(1901-1986), Sverige


ceramics, David Wretling (1901-1986), mother and child, signed, -45, height: 20,


SCULPTURE, keramik, David Wretling (1901-1986), mor och barn, signerad, -45, höjd: 20


David Wretling, Swedish sculptor, born 1901, dead 1986.

Estimate:

500

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday February 9 2015
at 18:23:59


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/2 09:06:46 1      100 kr
8/2 22:58:22 2      150 kr
8/2 23:04:22 2      Vinnande bud
9/2 18:03:30 3      200 kr
9/2 18:03:30 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

David Wretling

David Wretling, Swedish sculptor, born 1901, dead 1986.

Read more about David Wretling
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barn barnporträtt david wretling keramik konsthantverk kvinna kvinnoporträtt kvinnor mor och barn skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:30
  • 7046 SCULPTURE
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:55




Ladda ner broschyr