MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel + 5351317
*
nr 535 1317
Spegel +
Lenght: ()
konsolbord med stenskiva, spegel, höjd: 133
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday August 11 2008
at 17:00:16
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/8 14:43:42
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
6794 MIRROR
1920s, 106x51 cm,
Auction ends
in two days
12 jan at 19:39
-
6090 MIRROR
oak, 148x33,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
12 jan at 19:13
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in two days
12 jan at 20:24
-
6036 MIRROR
gilt frame, 84x58,
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
12 jan at 18:23
-
6480 MIRROR
gilt, 81x41,
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
12 jan at 20:57
-
6674 MIRROR
gilt, delvis bemålad, 66x54 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
12 jan at 19:16
*
Spegel +
nr 535 1317
Spegel +
Lenght: ()
konsolbord med stenskiva, spegel, höjd: 133
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday August 11 2008 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/8 14:43:42 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
6794 MIRROR
1920s, 106x51 cm,
Auction ends
in two days
12 jan at 19:39 -
6090 MIRROR
oak, 148x33,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
12 jan at 19:13 -
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in two days
12 jan at 20:24
-
6036 MIRROR
gilt frame, 84x58,
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
12 jan at 18:23 -
6480 MIRROR
gilt, 81x41,
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
12 jan at 20:57 -
6674 MIRROR
gilt, delvis bemålad, 66x54 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
12 jan at 19:16



