Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 8023588



*

nr 802 3588


Maurice Blanchard

(1903-1969), Frankrike


Maurice Blanchard (1903-1969), portrait of a woman, 31x23 (fuktskador),


MIXED MEDIA (F), Maurice Blanchard (1903-1969), Kvinnoporträtt, 31x23 (fuktskador)


Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday January 21 2013
at 18:49:32


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/1 16:29:56 1      150 kr
21/1 18:34:53 2      150 kr
21/1 18:42:36 3      Vinnande bud
21/1 18:44:32 4      250 kr



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Maurice Blanchard

Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.

Read more about Maurice Blanchard
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik fuktskador kvinna kvinnoporträtt maurice blanchard porträttmåleri vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57




Ladda ner broschyr