GLASS & CERAMICS / Ceramics / Ceramics 4355050
*
nr 435 5050
CERAMICS
Lenght: ()
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Estimate:
300
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday October 30 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/10 09:16:58
1
300 kr
28/10 20:34:09
2
Vinnande bud
29/10 22:24:42
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
9226 Amfora på stäl..
Northern Africa, ceramics, painted. Height: 89 cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:16
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:34
-
9253 Cabaret
China, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
-
3001 DISH
med hund, Ekeby. Diameter: 16, 5 cm,
Auction ends
in two weeks
3 juni at 18:02
-
8090 DISH
Rörstrand, Sweden. Length: 38cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:47
-
9009 CERAMICS
Rörstrand, Sweden, stoneware, diameter: 29,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:59
*
CERAMICS
nr 435 5050
CERAMICS
Lenght: ()
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/10 09:16:58 | 1 | 300 kr |
28/10 20:34:09 | 2 | Vinnande bud |
29/10 22:24:42 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
9226 Amfora på stäl..
Northern Africa, ceramics, painted. Height: 89 cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:16 -
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:34 -
9253 Cabaret
China, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
-
3001 DISH
med hund, Ekeby. Diameter: 16, 5 cm,
Auction ends
in two weeks
3 juni at 18:02 -
8090 DISH
Rörstrand, Sweden. Length: 38cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:47 -
9009 CERAMICS
Rörstrand, Sweden, stoneware, diameter: 29,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:59