Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 17493018



*

nr 1749 3018


WOOD ENGRAVING

2 pcs, Maja Fjaestad (1873-1961), Sweden. Signed, outer dimensions including frame: 32x24-34x28, varav 1 st handkolorerad.


2 st, Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 32x24-34x28 cm


Condition: varav 1 st handkolorerad

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday December 8 2025
at 19:44:34


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/12 21:11:19 1      500 kr
4/12 17:28:39 2      600 kr
8/12 09:13:28 3      700 kr
8/12 10:34:20 2      Vinnande bud
8/12 19:36:17 1      900 kr
8/12 19:36:17 2      1.000 kr (Robot)
8/12 19:39:35 1      1.100 kr
8/12 19:39:35 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Dec 8

Kvinnliga Konstnärer

För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...



Read more about Kvinnliga Konstnärer
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik linoleumsnitt maja fjaestad sverige träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:19
  • 6006 ETCHING
    Pelle Havne (1893-1935), horses. Signed, numbered ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:10
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:05
  • 6572 COPPER ENGRAVING
    Kolorerat, ”Gross-Horn”, 19th century. Image dimen..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:57




Ladda ner broschyr