MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 9366166
*
nr 936 6166
RING
Silver/Bergkristall,
Silver/Bergkristall
Estimate:
400
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday January 26 2015
at 18:32:10
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/1 20:03:04
1
150 kr
22/1 09:26:56
2
150 kr
22/1 09:26:56
1
150 kr (Robot)
25/1 20:41:36
3
Vinnande bud
26/1 10:49:04
4
300 kr
26/1 10:49:04
3
350 kr (Robot)
26/1 10:49:15
4
400 kr
26/1 10:49:15
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in a week
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
in a week
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Auction ends
in a week
10 juni at 18:50
*
RING
Läs om budbetjänten
nr 936 6166
RING
Silver/Bergkristall,
Silver/Bergkristall
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 400 |
Auction date: |
Monday January 26 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/1 20:03:04 | 1 | 150 kr |
22/1 09:26:56 | 2 | 150 kr |
22/1 09:26:56 | 1 | 150 kr (Robot) |
25/1 20:41:36 | 3 | Vinnande bud |
26/1 10:49:04 | 4 | 300 kr |
26/1 10:49:04 | 3 | 350 kr (Robot) |
26/1 10:49:15 | 4 | 400 kr |
26/1 10:49:15 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in a week
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
in a week
10 juni at 20:03 -
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Auction ends
in a week
10 juni at 18:50