Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 16359098



*

nr 1635 9098


JARDINIERE

Rörstrand, Sweden, Maiolica, late 19th century, Genombruten dekor. Diameter: 25 cm, height: 20 cm,


Rörstrand, majolika, Sent 1800-tal, Genombruten dekor. Diameter: 25 cm, höjd: 20 cm


Estimate:

1500

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday August 12 2024
at 20:02:22


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/8 13:57:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor genombruten dekor keramik majolika rörstrand sekelskifte sent 1800-tal skandinavien sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 8026 JARDINIERE
    Art Nouveau, late 19th - early 20th century, metal..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:31
  • 8242 JARDINIERE
    nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:56
  • 8249 JARDINIERE
    nickel silver, Victorian style. Length: 46 cm, hei..//
    Present: SEK 250

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:28
  • 8247 JARDINIERE
    nickel silver. Length: 55 cm, height: 19 cm, sakna..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:38
  • 8222 JARDINIERE
    nysilver/glasinsats. Length: 54 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:58
  • 8244 JARDINIERE
    silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
    Present: SEK 8000

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:47




Ladda ner broschyr