ART / Lithographs / Litograph in colors 7437059
*
nr 743 7059
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Peter Dahl (b. 1934), 204/250, 1979, 40x28,
LITOGRAPH IN COLORS (F), Peter Dahl (f. 1934), 204/250, 1979, 40x28
Peter Dahl, Swedish painter born 1934, dead 2019.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1300
Auction date:
Monday February 27 2012
at 17:07:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/2 12:06:56
1
900 kr
26/2 23:00:36
2
1.100 kr
27/2 13:12:49
1
1.200 kr
27/2 15:39:22
2
Vinnande bud
- Thema-auction
Feb 27
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Read more about Grafik
- Artist/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5019 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sweden. Signed, numb..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47
-
5020 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sweden. Signed, numb..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47
-
2135 LITOGRAPH IN C..
Berta Hansson (1910-1994), Sweden. Signed, numbere..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:58
-
2129 LITOGRAPH IN C..
Elba Damast (1944-2005), Venezuela. Composition. S..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:09
-
2138 LITOGRAPH IN C..
Eva Ljungdahl (b. 1946), Sweden. Sailing-boat. Sig..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:21
-
2109 LITOGRAPH IN C..
Helga Wachholz (b. 1936), Germany. "Moulin Rouge"...//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:22
*
Peter Dahl
Peter Dahl, Swedish painter born 1934, dead 2019.
Read more about Grafik
nr 743 7059
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Peter Dahl (b. 1934), 204/250, 1979, 40x28,
LITOGRAPH IN COLORS (F), Peter Dahl (f. 1934), 204/250, 1979, 40x28
Peter Dahl, Swedish painter born 1934, dead 2019.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 1300 |
Auction date: |
Monday February 27 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/2 12:06:56 | 1 | 900 kr |
26/2 23:00:36 | 2 | 1.100 kr |
27/2 13:12:49 | 1 | 1.200 kr |
27/2 15:39:22 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Feb 27
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Read more about Grafik
- Artist/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5019 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sweden. Signed, numb..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47 -
5020 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sweden. Signed, numb..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:47 -
2135 LITOGRAPH IN C..
Berta Hansson (1910-1994), Sweden. Signed, numbere..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:58
-
2129 LITOGRAPH IN C..
Elba Damast (1944-2005), Venezuela. Composition. S..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:09 -
2138 LITOGRAPH IN C..
Eva Ljungdahl (b. 1946), Sweden. Sailing-boat. Sig..//
Auction ends
in a week
17 juni at 20:21 -
2109 LITOGRAPH IN C..
Helga Wachholz (b. 1936), Germany. "Moulin Rouge"...//
Auction ends
in a week
17 juni at 18:22