LIGHTING / Table lamps / Table lamps 10302049
*
nr 1030 2049
TABLE LAMPS
2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Estimate:
300
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday April 11 2016
at 19:12:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/4 23:19:50
1
100 kr
9/4 18:41:39
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
6491 TABLE LAMP
brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37
-
7156 TABLE LAMP
Sten/metall, column. Height: 70 ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6471 TABLE LAMPS
4 + one, including Falkenberg, glasfot / mässingss..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:27
-
7064 Bordslampskärmar
4 pcs, Svenskt Tenn, Sweden,
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:13
*
TABLE LAMPS
nr 1030 2049
TABLE LAMPS
2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday April 11 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/4 23:19:50 | 1 | 100 kr |
| 9/4 18:41:39 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
6491 TABLE LAMP
brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37 -
7156 TABLE LAMP
Sten/metall, column. Height: 70 ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6471 TABLE LAMPS
4 + one, including Falkenberg, glasfot / mässingss..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:27
-
7064 Bordslampskärmar
4 pcs, Svenskt Tenn, Sweden,
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:13



