Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Table lamps / Table lamps 10302049



*

nr 1030 2049


TABLE LAMPS

2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,


2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg


Estimate:

300

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday April 11 2016
at 19:12:29


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/4 23:19:50 1      100 kr
9/4 18:41:39 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
  • 6491 TABLE LAMP
    brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:37
  • 7156 TABLE LAMP
    Sten/metall, column. Height: 70 ca,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6471 TABLE LAMPS
    4 + one, including Falkenberg, glasfot / mässingss..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:27




Ladda ner broschyr