Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 14996279



*

nr 1499 6279


Karin Persson

(1891-1971), Sverige


2 pcs, Karin Persson (1891-1971), Sweden. Signed, outer dimensions including frame: 49x41-53x43,


WOOD ENGRAVING, 2 st, Signerade, yttermått inklusive ram: 49x41-53x43 cm


Karin Persson, Swedish painter born 1891, dead 1971.

Estimate:

500

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday October 31 2022
at 18:28:50


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/10 19:55:33 1      350 kr
30/10 22:18:13 2      Vinnande bud
31/10 18:23:28 1      600 kr
31/10 18:23:28 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Karin Persson

Karin Persson, Swedish painter born 1891, dead 1971.

Read more about Karin Persson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik karin persson linoleumsnitt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr