Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 7118449



*

nr 711 8449


BOWL

Per Hammarström, Signerad Per H, ceramics, length: 36, height: 16,


Per Hammarström, Signerad Per H, Keramik, längd: 36, höjd: 16


Estimate:

300

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday August 29 2011
at 18:32:41


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/8 00:25:56 1      100 kr
27/8 12:18:21 2      450 kr
27/8 14:01:02 1      200 kr
27/8 16:00:19 3      300 kr
27/8 16:00:36 3      450 kr
27/8 16:00:57 3      550 kr
29/8 17:25:49 4      750 kr
29/8 18:27:41 5      Vinnande bud
29/8 18:28:10 6      850 kr
29/8 18:28:46 6      1.100 kr


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik per hammarström skål
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr