Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 1284289



*

nr 128 4289


Ring

Silver, med diamantslipade stenar


Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 mars 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/3 16:05:48 1      Vinnande bud
11/3 12:59:58 2      300 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: diamantslipade stenar ring silver smycken vintage ädelmetall
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 7162 Ring
    23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 1009 Ring
    Platina, med Brilliant 4,08 ct (Laboratoriediamant..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8274 Serveringsbricka
    nysilver, 84x54 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:16
  • 8269 Serveringsvagn
    ”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21




Ladda ner broschyr