GLASS & CERAMICS / Ceramics / Hänkelvas 16165198

nr 1616 5198

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Fajans med dekor av växtlighet och blomster, med dedikation i botten, Signerad med studiohanden, F. 121. Height: 38, 5 cm, nagg vid mynning.

Hänkelvas, Fajans med dekor av växtlighet och blomster, med dedikation på undersida, Signerad med studiohanden, F. 121. Höjd: 38,5 cm

Condition: nagg vid mynning

Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.

800

SEK 500

Monday April 29 2024
at 18:48:57

28/4 22:08:34 1      Vinnande bud

  • Artist/Designer

Stig Lindberg

Read more about Stig Lindberg