GLASS & CERAMICS / Ceramics / Hänkelvas 16165198
nr 1616 5198
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Fajans med dekor av växtlighet och blomster, med dedikation i botten, Signerad med studiohanden, F. 121. Height: 38, 5 cm, nagg vid mynning.
Hänkelvas, Fajans med dekor av växtlighet och blomster, med dedikation på undersida, Signerad med studiohanden, F. 121. Höjd: 38,5 cm
Condition: nagg vid mynning
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
800
SEK 500
Monday April 29 2024
at 18:48:57
28/4 22:08:34
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg