SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kakfat 8527042
nr 852 7042
Kakfat
nysilver, Nyrokoko, diameter: 26 cm, höjd: 23 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
måndag 14 oktober 2013
kl 20:35:19
350 kr
150 kr
350 kr
400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.