Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculptures 14534243



*

nr 1453 4243


Paul Hoff

(f. 1945), Sverige


2 pcs. Ceramics, owls, Birgitta Watz + Paul Hoff (b. 1945), Sweden. Gustavsberg, Sweden. Height: 15 -18,


SCULPTURES, 2 st. Keramik, ugglor, Birgitta Watz + Gustavsberg. Höjd: 15 -18


Paul Hoff, Swedish designer, born 1945.

Estimate:

500

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday Mars 7 2022
at 18:14:34


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/3 13:36:20 1      100 kr
7/3 09:56:40 1      Vinnande bud
7/3 18:09:34 2      300 kr
7/3 18:09:34 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Paul Hoff

Paul Hoff, Swedish designer, born 1945.

Read more about Paul Hoff
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: birgitta watz djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gustavsberg keramik konsthantverk paul hoff skandinavien skulptur skulpturer sverige ugglor
  • 8130 VESSEL
    South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:48
  • 8017 SCULPTURE
    Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:19
  • 8088 SCULPTURE
    fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 20:56




Ladda ner broschyr