Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Jardiniere 5128532



*

nr 512 8532


Jardiniere

Lenght: ()


med glasinsats, nysilver, sekelskifte 1900, längd: 43, skador på handtagen, ena handtaget av


Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 3 2008
at 17:22:53


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/3 17:15:39 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka ena handtaget av glasinsats jardiniere kruka nysilver pläter silver skador på handtagen ädelmetall
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51
  • 6595 Burk
    glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14




Ladda ner broschyr