FURNITURE / Chairs and Stools / Pall+soffbord 8482090
*
nr 848 2090
Pall+soffbord
Asko, Finncenters utställning i Stockholm, 1963, design: Ilmari Lappakäinen, litet nagg i glasskiva.
Asko, Finncenters utställning i Stockholm, 1963, design: Ilmari Lappakäinen
Condition: litet nagg i glasskiva
Estimate:
700
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday September 23 2013
at 18:48:11
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/9 23:24:28
1
Vinnande bud
20/9 16:03:38
2
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: asko ilmari lappakäinen karmstol karmstolar pall soffbord stol stolar
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:50
-
6755 ARMCHAIRS
one pair, Gunilla Allard (b. 1957), Sweden. Lammhu..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:37
-
6681 Kamelpall
Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Length..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:22
-
6155 ARMCHAIR
Victorian style, 19th century, provinsarbete, mäss..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:10
-
6697 ARMCHAIR
Rokokostil med petit point,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24
*
Pall+soffbord
Condition: litet nagg i glasskiva
nr 848 2090
Pall+soffbord
Asko, Finncenters utställning i Stockholm, 1963, design: Ilmari Lappakäinen, litet nagg i glasskiva.
Asko, Finncenters utställning i Stockholm, 1963, design: Ilmari Lappakäinen
Condition: litet nagg i glasskiva
| Estimate: | 700 |
|---|---|
| Sold: | SEK 250 |
| Auction date: |
Monday September 23 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 19/9 23:24:28 | 1 | Vinnande bud |
| 20/9 16:03:38 | 2 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: asko ilmari lappakäinen karmstol karmstolar pall soffbord stol stolar
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09 -
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:50 -
6755 ARMCHAIRS
one pair, Gunilla Allard (b. 1957), Sweden. Lammhu..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:37
-
6681 Kamelpall
Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Length..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:22 -
6155 ARMCHAIR
Victorian style, 19th century, provinsarbete, mäss..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:10 -
6697 ARMCHAIR
Rokokostil med petit point,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24



