SILVER & METAL / Silver / Dessert cutlery 10324034
nr 1032 4034
DESSERT CUTLERY
14 gafflar + 14 knivar, silver, sent 1700-tal, vikt: cirka 970g brutto, lagningar och skador, senare knivblad i rostfritt.
14 gafflar + 14 knivar, silver, sent 1700-tal, vikt: cirka 970g brutto
Condition: lagningar och skador, senare knivblad i rostfritt
3000
SEK 5200
Monday April 18 2016
at 18:49:39
5.000 kr
2.800 kr
3.000 kr (Robot)
3.200 kr
3.400 kr (Robot)
3.600 kr
3.800 kr (Robot)
4.000 kr
4.200 kr (Robot)
- Thema-auction
Apr 18
Silver
Read more about Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver