MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 11198609
*
nr 1119 8609
RING
+ pendant, 2 parts, camè, förgyllt silver / mässing & granater,
+ hängsmycke, 2 delar, camè, förgyllt silver / mässing & granater
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday July 17 2017
at 19:52:56
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/7 13:42:18
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: camè förgyllt silver hängsmycke mässing & granater ring smycken vintage
-
6349 LITOGRAPH IN C..
3 pcs, Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Son, outer..//
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:57
-
6534 MAGNIFYING GLASS
3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
Present: SEK 400
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:38
-
6503 Halsband med h..
+ örhängen + rin, 3 pcs, Sterling silver, Michael..//
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:17
-
6657 CARAFE
rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:36
-
6708 DINNERWARE
36 pieces, Bing & Grøndahl, Denmark, "Elegance", 1..//
Present: SEK 1100
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:46
-
6753 DINNERWARE
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Present: SEK 1500
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:46
*
RING
nr 1119 8609
RING
+ pendant, 2 parts, camè, förgyllt silver / mässing & granater,
+ hängsmycke, 2 delar, camè, förgyllt silver / mässing & granater
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday July 17 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/7 13:42:18 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: camè förgyllt silver hängsmycke mässing & granater ring smycken vintage
-
6349 LITOGRAPH IN C..
3 pcs, Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Son, outer..//
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:57 -
6534 MAGNIFYING GLASS
3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
Present: SEK 400
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:38 -
6503 Halsband med h..
+ örhängen + rin, 3 pcs, Sterling silver, Michael..//
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:17
-
6657 CARAFE
rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:36 -
6708 DINNERWARE
36 pieces, Bing & Grøndahl, Denmark, "Elegance", 1..//
Present: SEK 1100
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:46 -
6753 DINNERWARE
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Present: SEK 1500
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:46



