ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14951011
*
nr 1495 1011
Spegel
Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2022
kl 20:16:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/10 09:18:07
1
Vinnande bud
8/10 21:15:37
1
justering av budtak
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bambu och rotting senare bemålad spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 1495 1011
Spegel
Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/10 09:18:07 | 1 | Vinnande bud |
| 8/10 21:15:37 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bambu och rotting senare bemålad spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



