GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 17036017
nr 1703 6017
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Wilhelm Kåge (1889-1960), Sweden. Argenta, Gustavsberg, Sweden. Stoneware, grön glasyr med målad silverdekor. Height: 27 cm, silverstämplad, små kantskador.
VASE, Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 27 cm, silverstämplad
Condition: små kantskador
Wilhelm Kåge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.
2400
SEK 1700
Monday May 26 2025
at 20:29:13
25/5 14:25:14
Wilhelm Kåge
Read more about Wilhelm Kåge
Stengods
Argenta
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio